В Instagram тобі вже декілька днів трапляється “диван зі знижкою 10%”, а в Facebook останній тиждень переслідує реклама суші. Або ж абонементу у спортзал, онлайн-навчання, крему для обличчя, корму для кота.
“Всім залишатися на своїх місцях – працює таргетинг”.
Так, якщо ти цікавишся чи потенційно можеш зацікавитись певним товаром / послугою – таргетована реклама тебе знайде. Звісно, якщо її правильно налаштували. Саме цим і займається таргетолог.
Таргетолог – це спеціаліст, який налаштовує рекламу в соцмережах так, щоб її побачила цільова аудиторія, тобто та, яка потенційно може купити певний товар чи послугу.
Target (з англ.) – ціль. Тож, задача такого фахівця – потрапити рекламою в тих, кого вона може зацікавити.
Як стати фахівцем, який допоможе бренду знайти своїх потенційних клієнтів? Читай далі у статті.
Є дещо з чим потрібно розібратись на старті. Часто таргетолога плутають з SMM-менеджером, адже усі ці професії про маркетинг. А деякі компанії навіть об’єднують таких фахівців в одну роль. Проте ці спеціалісти виконують різні функції.
SMM-фахівець створює образ бренду в соц.мережах – візуальне оформлення, тексти, комунікація з користувачами в коментарях та діректі. Зазвичай такий фахівець має контент-план для соцмереж, який є частиною маркетингової стратегії компанії. Тож, цей підхід більш комплексний. Таргетолог зосереджений саме на рекламі. Цей фахівець працює більше над точковими цілями – привернути увагу користувача, запам’ятатись та продати товар / послугу. Також він може за допомогою реклами підвищувати впізнаваність бренду та його популярність.
Як таргетована реклама потрапляє в ціль, а точніше – в цільову аудиторію? Завдяки даним, які люди вводять в профілях соцмереж, та їх взаємодії з контентом – тобто, аналізуючи їх інтереси.
“Запустити рекламу” – звучить легко, ніби потрібно просто натиснути на кнопку і йти далі відпочивати. А чи так це насправді?
Ось, що входить в роботу таргетолога: – аналіз продукту клієнта та конкурентів* – пошук та сегментація цільової аудиторії – створення креативів та текстів для реклам – налаштування реклами в соцмережах – планування та коригування бюджету для рекламної кампанії – запуск тестової реклами та створення звітів по ній – аналіз та оптимізація реклами після запуску * без аналізу – привіт, злив бюджету і недосягнуті цілі
Ця професія поєднує в собі аналітику і творчість. Адже таргетолог має налаштовувати рекламу та робити її чіпляючою, а й аналізувати чи приносить вона результати.
Віддалена робота та високий прибуток – цим нас вже не здивуєш, бо такі переваги є у кожної діджитал-професії. А що класного саме в роботі таргетологом та чому її варто обрати? Високий попит. Вже майже не існує бізнесів, які є лише офлайн. Компанії мають сайти, сторінки у соцмережах і відповідно – потребують людину, яка направлятиме туди потік клієнтів. Ведення декількох проєктів одночасно. Якщо ти працюєш на фрілансі, то саме кількість клієнтів визначає твій щомісячний прибуток. Працюєш над 10 проєктів по 150 доларів – і от наприкінці місяця на твоїй карті вже 1500 доларів. Який обсяг роботи ти зможеш виконувати залежить від наявності досвіду, часу та клієнтської бази (або вміння її знаходити). За даними Work.ua середня заробітна плата таргетолога в Україні складає 16 000 грн. Проте більшість досвічених спеціалістів з таргетованої реклами зазвичай поєднують роботу в компанії з фрілансом. Або ж взагалі працюють лише на фрілансі. Вони можуть заробляти в середньому 250 доларів на одному проєкті. Швидке опанування професії. Щоб стати таргетологом, не потрібно вчитися чотири роки в інституті. Достатньо закінчити курси, де ти навчишся аналізувати аудиторію та конкурентів, користуватися інструментами для створення та запуску реклами та зрозумієш, як проаналізувати отримані результати. В середньому на опанування нетехнічної діджитал-професії йде близько 3-4 місяців. Таргетолог – не виключення. Робота з різними типами бізнесу. Ти можеш працювати різними сферами бізнесу або ж вибрати тільки одну нішу і стати профі саме у ній. Для тих, хто не любить рутину – це може стати важливим критерієм вибору професії.
Тепер черга познайомитись з мінусами цієї роботи, щоб потім вони не стали для тебе неприємним сюрпризом: Потреба постійно навчатись. Клієнт з незнайомої ніші, оновлення правил соцмереж, тренди у рекламних креативах – щоб робити якісну рекламу тобі важливо вміти швидко вчитись та не втомлюватись постійно бути допитливим. Постійна зміна алгоритмів соцмереж. В Instagam з’являються оновлення – ти маєш знати про них першим. Багато початківців стикаються з блокуваннями своєї реклами. Щоб такого не ставалося, важливо слідкувати за правилами майданчика, на якому її запускаєш. Високий рівень відповідальності. Таргетолог працює з рекламними бюджетами клієнта – розподіляє їх та відповідає за отримані результати. Зі збільшенням досвіду в тебе буде зменшуватись кількість хвилювань щодо реклами, яка не “вистрілила” з першого разу та злитого бюджету – це досвід і тестування гіпотез. Але на початку це може бути дещо стресовим для тебе. Різниця в часових зонах. Якщо ти обираєш працювати з іноземними замовниками з США та Азії – готуйся, що комунікація з ними буде можлива лише вночі (за українським часом). Якщо ти досі читаєш цю статтю і тебе не відлякали усі мінуси цієї професії – готуйся отримати справжній джек-пот. В цій роботі немає “стелі” за кількістю прибутку – і це не лише про те, що ти можеш працювати одночасно с декількома клієнтами. Багато таргетологів, назбиравши базу клієнтів на фрілансі, згодом відкривають свої агенції. Звучить досить перспективно, правда ж? Нехай ця чи інша кар’єрна мрія стане для тебе маяком на шляху до зміни професії. Бо в такі моменти важливо мати орієнтир – де ти хочеш опинитись в результаті.
Звісно ж, тобі можуть подобатись переваги цієї професії та не лякати її недоліки, але як дізнатись, чи підходить ця професія саме тобі? Все просто – впізнати (або ні) себе у типах особистостей, які найкраще реалізуються в роботі таргетолога:
Чесно зізнайся чи впізнаєш себе тут. Бо успіху можна досягти лише у професії, яка відповідає твоїм сильним сторонам та уподобанням. Не впевнений(-а)? Тоді продовжуй читати далі, щоб порівняти свої якості та вміння з тими, які потрібні для роботи таргетологом. Так, ти точно не матимеш сумнівів під час вибору професії.
🧑 Персональні якості (soft skills), які необхідні для цієї професії на junior-позиції: – здатність до самостійного навчання (ця сфера постійно змінюється і за нею потрібно встигати) – самодисципліна – швидкість у вивченні нового – уважність до деталей – аналітичний склад розуму – відсутність страху експериментів 💻 Знання, вміння та володіння інструментами (hard skills), які необхідні для цієї професії на junior-позиції: – аналіз ЦА та створення стратегії – аналіз та робота з даними в Google Sheets – написання коротких текстів – використання графічних редакторів – знання інструментів та механізмів роботи конкретної соцмережі – робота з бюджетами – аналіз, аудит та оптимізація рекламних кампаній
Цей фахівець – людина-оркестр, бо має поєднувати в собі загальне розуміння діджитал-маркетингу і глибокі знання роботи з соцмережами, вміння створювати тексти, володіння інструментами для аналізу рекламних кампаній.
І звісно, бути хорошим психологом, щоб знайти цільову аудиторію конкретного продукту, сегментувати її, виявити її болі та потреби.
Тепер тобі може здатись, що усе це неможливо опанувати. Видихай, більшість знань 1) не потрібні одразу, 2) прийдуть з досвідом.
Починай з бази, на яку згодом “нарощуватимуться” усі інші знання. А ми вже підібрали для тебе усі необхідні ресурси для навчання – від фундаментальних знань до додаткових.
Безкоштовні курси: – Fundamentals of Social Media Advertising – Facebook Marketing Course: How to Develop Effective Strategies for Organic Content and Paid Ads Платні курси: – Фахівець з контекстної та таргетованої реклами від Choice31 Telegram-канали: – Таргет, пане – новини та поради на тему таргетованої реклами – Спільнота DM альтанка, щоб бути в курсі трендів діджитал-маркетингу та спілкуватись з креативними колегами – УкрТекст допоможе прокачувати копірайтерський м’яз і писати дійсно чіпляючі тексти в рекламних креативах Додатково: – для знайомства з соцмережами та їх суперсилами – Social Media Marketing: Strategy and Optimization (доступ до курсу на місяць безкоштовно) – навчитись працювати з графічними редакторами – Figma (доступ до курсу на 7 днів безкоштовно) та Canva – краще розуміти аудиторію та їх поведінку – книга Роберта Чалдіні “Психологія впливу” – вміти оцінювати результати своїх маркетингових кампаній – Оцінка успішності: маркетингова аналітика та вимірювання – сертифікація від Meta Бонус. Зібрали для тебе декілька ресурсів, де таргетологу шукати натхнення на створення дійсно креативної реклами: 🌟 бібліотека Facebook – надає доступ із можливістю пошуку до колекції всіх оголошень, які зараз запущені на платформах Meta; 🌟 Pinterest – спробуй ввести у пошуку “креативний таргетинг” чи “креативна реклама”, щоб подивитися, як роблять інші 🌟 кейси рекламних агенцій (Banda, IAMIDEA, Drama Queen тощо) – справжня скарбниця креативних рішень, якими можна надихнутись для роботи (особливу увагу радимо звернути на слогани, де коротко і чіпляюче передана суть); 🌟 експерти з таргетованої реклами у соцмережах (наприклад, Волосов Денис)
Для початку важливо розуміти – клієнти купляють результати, які ти можеш їм дати. Краще за все це може продемонструвати твоє портфоліо та відгуки попередніх клієнтів. Щоб у тебе з’явилось портфоліо з прикладами проєктів, на початку можна піти працювати в агенцію на позицію junior-фахівця. З плюсів – в агенціях завжди велика кількість різних проєктів (=досвід), мінуси – часто низька зарплата. Також можна виконати проєкт безкоштовно для когось зі знайомих – результат стане частиною твого портфоліо. А знайомі, яким сподобається твоя робота зможуть тебе порекомендувати або згодом повертатись до платної співпраці з тобою.
Окей, портфоліо є. Переходимо до найголовнішого питання – де шукати клієнтів: – біржі фрілансу; – розвиток особистого бренду (пиши у соцмережах про свої послуги та ділись кейсами); – експертне коментування (відповіді на питання в групах і спільнотах; ідеальний варіант, якщо у тебе вже є теоретична база знань). Тепер справа за тобою!
Таргетолог ≠ SMM менеджер Основна задача таргетолога – рекламою у соцмережах потрапити в аудиторію, яку вона може зацікавити. Ця професія поєднує в собі аналітику і творчість. Таргетолог можна працювати, як у компанії чи агенції, так і на фрілансі. Зазвичай ці спеціалісти ведуть паралельно декілька проєктів. Опанувати такий напрям можна в середньому за 3-4 місяці. Проте важливо бути готовим, що вчитись та слідкувати за трендами потрібно буде завжди. Ця сфера регулярно змінюється. Основний мінус роботи – регулярні зміни алгоритмів соцмереж, в курсі яких потрібно постійно бути. Це професія для тих, хто не боїться експериментувати та брати на себе відповідальність, постійно вчиться нового та поєднує в собі і любов до творчості, і вміння працювати з цифрами.
144,8 мільярда доларів — це сума, яку компанії витратили на інтернет-рекламу в усьому світі за 2021 рік. За прогнозами бюджети лише зростатимуть. І це підтверджує, що професія таргетолога має неймовірний потенціал та буде актуальна ще десятки років разом з розвитком соцмереж.
Досі маєш сумніви чи підходить тобі ця професія? Приходь на кар’єрну консультацію, де експерт допоможе визначити, у якій професії твої якості та досвід стануть конкурентною перевагою. Хочеш знайти ідеальну кар’єрну пару – бронюй кар'єрну консультацію:
Для дизайнерів, маркетологів та власників бізнесів, які прагнуть прокачати свої знання дизайн-сервісів
Бізнес-англійська, інтенсив з української, безконфліктна комунікація, Google таблиці, і найважливіше для всіх, хто шукає себе – профорієнтація. Прокачай свої професійні навички
Без маркетингу неможливий жоден бізнес або проєкт. Виходь на наступний рівень у своїй роботі або опановуй нову професію
Must-have для керівників та менеджерів, а також тих, хто бажає ними стати. Хочеш працювати з проєктами в IT? Відкривай професії Project Manager та Business Analyst
Увійди в ІТ без необхідності писати код, опануй професію з нуля
Для менеджерів з продажів та керівників, які прагнуть рости та сприяти розвитку своєї команди
Отримай кар'єрну консультацію