Знаєш, чому більшість людей не виконують те, що запланували на початку року? Надто великі чи дуже абстрактні цілі. Вони лякають, не знаєш, як до них підступитися, як почати, за що хапатись (ситуейшн – паніка і подальша апатія). Але ж ми з тобою не такі – ми знаємо, як ставити цілі, щоб вони досягались? 😉 А якщо ні – то вже зараз познайомимось з методами, які допоможуть планувати так, щоб досягалось.
S – Specific (конкретність): точний, детальний опис результату, якого прагнеш. Формулювання мети має відповісти на два питання: який результат хочеш отримати та чому тобі потрібен саме такий результат. M – Measurable (вимірюваність): результат повинен мати точне цифрове вираження. A – Achievable (досяжність): оцінка того, наскільки реально досягти тієї чи іншої мети. Необхідно проаналізувати супутні обставини і зробити висновок, чи достатньо ресурсів для досягнення мети. R – Relevant (доречність, важливість): аналіз того чому ця ціль актуальна саме для тебе і розуміння “чому я цього хочу?”. Т – Time bound (обмеженість за термінами): будь-яка ціль може ще довго залишатися мрією, якщо не визначити чіткі терміни її реалізації. Без дедлайну – ніяк.
Приклад слабкої цілі: Знайти кращу роботу. Конкретність: Я збираюся стати фахівцем з пошукової оптимізації (SEO) у провідній компанії, що надає програмне забезпечення як послугу (SaaS), такій як Shopify, та працювати віддалено. Вимірюваність: Протягом двох місяців я подам заявки мінімум на 16 вакансій. Досяжність: Я працював SEO-фахівцем протягом двох років в офісі бухгалтерської фірми, і я добре впораюся зі своєю роботою. Доречність: Я хочу співпрацювати з цікавими людьми, робити свій внесок у щось інноваційне та приєднатися до компанії, в якій є місце для мого зростання. Крім того, я хочу подорожувати протягом тривалого часу як цифровий кочівник. Обмеженість у термінах: Я подам заявки на 16 вакансій протягом двох місяців, подаючи по 2 заявки на тиждень.
SMART-ціль: Я знайду віддалену роботу SEO-фахівцем, бо вже маю подібний досвід, в SaaS-компанії, такій як Shopify. Для досягнення цієї мети я подаватиму по 2 заявки на тиждень протягом двох місяців, подаючи загалом 16 заяв.
Довготривалий план, який розглядає цілі на один, три і п’ять років та кроки для досягнення.
Створи таблицю, де рядки – роки, а колонки – питання на кожен період: – Що в мене є? – Куди я прямую? – Які головні досягнення? – Короткий план дій на рік (2021, 2023, 2025).
Можеш доповнювати список питаннями, які важливі саме для тебе, додавати сфери які тобі цікаві, планувати навчання, хобі, прогнозувати розвиток подій і прописувати альтернативні сценарії (наприклад, додати колонку “мої дії, якщо виконання неможливе”). GAP-план дозволяє бачити перспективи, ставити довгострокові цілі, але не забігати далеко вперед. Його головна місія: структурувати ідеї і зафіксувати, що потрібно для цього зробити.
Дослівний переклад – доведення справ до кінця. Цей метод складається з 3 простих кроків: 1. "Вивантажити" усі задачі, плани, цілі – з голови, нотаток у телефоні і різних блокнотів збери їх в одному блокноті, на стікерах чи в Google-документі, якщо тобі більше підходить діджитал-варіант. 2. Обери категорії для "вивантаженого" – зробити зараз – список справ, які необхідно зробити найближчим часом – зробити коли-небудь – до цього списку необхідно вносити справи, які не мають точної дати виконання – необхідно делегувати – наприклад, за ремонтом комп'ютера (який потрібен для навчання чи роботи) ти точно звернешся до фахівця 3. Відсортуй вивантажене категоріями та розстав пріоритети. 4. Візьми задачі першого пріоритету та розподіли їх на тиждень. 5. Повертайся щотижня, щоб оновлювати "вивантажене" та брати звідти задачі на тиждень.
Обирай метод планування, який підходить себе тобі. Можливо, ти використаєш лише один. Чи декілька – від загального (GAP) до конкретного (SMART). Ми впевнені, що в "Досягти не можна відкласти" ти точно поставиш кому у правильному місці 🙌
Для дизайнерів, маркетологів та власників бізнесів, які прагнуть прокачати свої знання дизайн-сервісів
Бізнес-англійська, інтенсив з української, безконфліктна комунікація, Google таблиці, і найважливіше для всіх, хто шукає себе – профорієнтація. Прокачай свої професійні навички
Без маркетингу неможливий жоден бізнес або проєкт. Виходь на наступний рівень у своїй роботі або опановуй нову професію
Must-have для керівників та менеджерів, а також тих, хто бажає ними стати. Хочеш працювати з проєктами в IT? Відкривай професії Project Manager та Business Analyst
Увійди в ІТ без необхідності писати код, опануй професію з нуля
Для менеджерів з продажів та керівників, які прагнуть рости та сприяти розвитку своєї команди
Отримай кар'єрну консультацію